امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

سه پیشنهاد برای تغییر خط فارسی

این‌جوری هم مشکلات خط فارسی حل می‌شود و هم زبان‌مان تقویت می‌شود و هم فارسی جهانی می‌شود و هم مشکلات خط انگلیسی برطرف می‌شود!

بنده هم به عنوان کسی که به زبان فارسی حرف می‌زند و به خط فارسی می‌نویسد، حق مسلم خود می‌دانم پیشنهاداتی دربار‌ه‌ی خط فارسی بدهم. پیشنهادات من حاصل سی و دو سال (دو سال بیش‌تر از فردوسی) تحقیق و مداقه در زبان فارسی است که مجانی تقدیم شما دوستداران خط فارسی می‌کنم. بنده نظریات خود را در سه بخش تشریح می‌کنم:
نقطه‌ها: ما باید برای به‌روز کردن و آسان کردن نوشتن خط فارسی نقطه‌هایش را برداریم! متأسفانه هیچ‌کدام از استادان و کارشناسانی که ایسنا با آن‌ها درباره‌ی خط فارسی گفت‌وگو کرده است، به مشکل نقطه‌ها در خط فارسی اشاره نکرده‌اند. شما همین الآن ببینید چقدر نقطه‌ی الکی در نوشته‌ی من وجود دارد! ما برای پیشرفت باید نقطه‌ها را برداریم. شما خط انگلیسی را ببینید! یا فرانسه را، نقطه دارند؟ ندارند! اگر هم دارند، خیلی به چشم نمی‌آید! خط چینی چه؟ یا ژاپنی؟ ما خودمان هم در دوران باستان نقطه نداشته‌ایم. پس اگر نقطه‌ها را برداریم، در زبان و خط پیشرفت می‌کنیم. واقعا که این نقطه‌ها بی‌خودند. ایراد هم نگیرید که بدون نقطه نمی‌شود چیزی را خواند، اتفاقا می‌شود خواند. مثلا خواهش را اگر بنویسیم حواهس، همه می‌خوانند خواهش و کسی حواهس نمی‌خواند، چون در ما در فارسی خواهش داریم، ولی حواهس نداریم. خدا وکیلی حواهس از خواهش باکلاس‌تر است! نیست؟
یکسان‌سازی صامت‌ها: نظر بنده این که ز، ذ، ظ، ض را برداریم، به جای آن‌ها z بگذاریم و به همین ترتیب به جای س و ص s و به جای ت و ط t. این‌جوری هم مشکل خط فارسی حل می‌شود و هم با استفاده از حروف انگلیسی در خط خودمان با خارجی‌ها هم‌ذات‌پنداری ایجاد می‌کنیم و آن‌ها برای یادگیری فارسی تشویق می‌شوند!
فارگیلیش‌نویسی: به نظر من، بهترین راه برای خلاصی از مشکلات خط فارسی این است ما انگلیسی را با خط فارسی بنویسیم. مثلا: این د نیم آو گاد! این‌جوری هم مشکلات خط فارسی حل می‌شود و هم زبان‌مان تقویت می‌شود و هم فارسی جهانی می‌شود و هم مشکلات خط انگلیسی برطرف می‌شود! یعنی مزیت‌هایی که در پیشنهاد سوم من هست، در طول تاریخ بی‌سابقه است.
پاسخ
 سپاس شده توسط سلنا15 ، Emo-Boy ، ωøŁƒ ، GαяBagє Gιяℓ ، HeDyE~×~ ، ×ارسلان × ، ჩяσOσкєη ժяєαм ، parnia tajik ، pink lady ، Ƒαкє ѕмιƖє ، deymon1 ، šhεïdα
آگهی
عالي بود خيلي متشكرمHeart
در وفا هیچکس استاد نیست ولی در بی وفائی همه استادن !

چطوری استاد !؟Dodgy
پاسخ
دست درد نکنه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سه پیشنهاد برای تغییر خط فارسی 1

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ
ConfusedConfusedConfusedConfusedConfusedConfused
پاسخ
DodgyDodgyDodgy
http://purpleshadow.blogfa.com
آپماااااااا
لبخنداتو دوست داشته باش چون دوست داشتنینSmile

خورشید را باور دارم حتی اگر نتابد
به عشق ایمان دارم حتی اگر آن را حس نکنم
به خدا ایمان دارم حتی اگر سکوت کرده باشد
پاسخ
قبلا شنیده بودم ....... دروغ گفتم خوب بود ممنونBig GrinBig GrinBig GrinTongueTongueTongue
سلامتی رزمنده ای که رفت جنگ برگشت دید دوست دخترش زن شده , سلامتی همه اونایی که تو همین خاک متولد شدن تو همین خاک جنگیدن و جزو همین خاک شدن سلامتی استعدادهایی که ستاره نشدن اما ایرونی
موندن و استوره میشن سلامتی استوره هایی که با بی لطفی خدافظی کردن اقا مهدوی کیا علی اقا کریمی خلاصه به سلامی خودتم که شده یه لایک بزن 123[/font]
پاسخ
 سپاس شده توسط Elena ♥♥♥♥
آگهی
اصلا همچین چیزی امکان نداره .
نقطه که هیچ یه وقت های ـَ ـِ ـُ هم باید باشه تا معنی منتقل بشه مثل ملک . سه تا معنی مختلف میده
مَلک و مُلک و مِلک
بعد اون وقت با معنی کلمه ها چیکار کنیم شما که این همه زحمت کشیدی چاره چیه ؟
یه مثال ساده کلمه آقا و آغا یه دنیا فرق بین معنی این دو تا هست .
مگر اینکه دامنه لغات رو گسترش بدیم .ikeikeikeike
پاسخ
 سپاس شده توسط Elena ♥♥♥♥
موافقم.مرسيBig Grin
بــــد نــگـــويــيــم بــه مــهـــتاب اگـــر تــــب داريـــــم ... !
پاسخ
مگه ميشه؟
چقـدر اشتبــاه میکننـد آنهـایے کــﮧ میگوینـد:
مــرد بـــاید قـد بلنــد بـاشد...
چشمــ و ابـرو مشکـے بـاشد...
تــﮧ ریشـ داشتــﮧ بـاشد...
پـیـراهن مـردانـﮧ بـپـوشد ......
آستینشــ را کمے تـا بزنــد...موهـا ے دو سانتے داشتـﮧ باشد و ...!!
مــטּ کـﮧ میگویمــ :
مـرد بــاید بـاوجود تمـامــ غرورشـ ، مهربـاטּ بــاشد...
بـاوجود تمامـ لجبـازیهـــایشـ ، وفـادار بـاشد
بــاوجود تمامــ خستگے هایشــ ، صبــور بــاشد...
بـاوجود تمامــ سختے هایشـ ، عاشقـ بـاشد
مرد بـاید محکمــ بـــاشد
پاسخ
 سپاس شده توسط Elena ♥♥♥♥ ، reza40
ولی بی نقطه بود جالب میشدBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin
سپاس کو ها کجاس نمیبینمش
پاسخ

[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
  برای حفظ موجودیت زبان فارسی چه کرده ایم؟
  برگزاری نشست «پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در منطقه اکو»
  تاثیر فضای مجازی بر ادبیات و زبان فارسی
  'گینس' در شعر فارسی
Tongue کتابهای خواندنی به پیشنهاد "قهرمان مردم"
  اصطلاحات و واژه های ترکی که معادل فارسی ندارند
  جملات انگلیسی زیبا و کوتاه در مورد زندگی با ترجمه فارسی
  شکل گیری زبان فارسی
  اشعار شاعران خارجی(ترجمه فارسی)
Exclamation حرف‌های زن سنگالی که دکتری زبان فارسی دارد!

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان