امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نحوه ضد عفونی کردن تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی

#1
نحوه ضد عفونی کردن تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی

يخچال ، فریزر ، سانتریفوژ و غیره باید به طور مرتب تمیز شده و نیز به طور متناوب مطابق با برنامه زمان بندی که به وسیله مسئول آزمایشگاه تعیین می گردد ضد عفونی کردند مخصوصا در صورتی که آلودگی مهمی به وجود آید باید فورا این عمل انجام شود.

جهت ضد عفونی نمودن وسایل و تجهیزات قبل از سرویس یا تعمیر آنها در داخل آزمایشگاه و یا قبل از ارسال آنها به خارج از آزمایشگاه می توان از محلول الكل ۷۰٪ و یا محلول های تجارتی استفاده نمود.

نکته مهم : وسایل و تجهیزات قبل از انتقال به بیرون از آزمایشگاه جهت تعمیر و یا تعمیر در داخل آزمایشگاه باید با مواد ضد عفونی کننده مناسب ضد عفونی گردند.

اگر در مورد اهداف شستشو، ضد عفونی و سترون سازی در آزمایشگاه میخواهید بخوانید بر روی لینک کلیک نمایید.
آلودگی زدایی هودهای بیولوژیک

برای آلودگی زدایی کابیت های کلاس ا, از تجهیزاتی که جداگانه قابلیت تولید، گردش هوا و خنثی سازی گاز فرمالدئید را دارد استفاه می شود.
روش دیگر: استفاده ی میزان مناسبی پارافرمالدئید با غلظت نهایی ۸٪ پارافرمالدئید در هوا) درون یک ظرف که روی پلیت گرمکن الکتریکی گذاشته می شود. همچنین درون ظرف دیگر، محلول حاوی بی کربنات آلومینیوم به میزان ۱۰٪ بیش از پارافرمالدئید روی یک گرمکن الکتریکی دوم در داخل کابینت قرار داده می شود. سیم برق پلیتها خارج از کابینت درون پریز شود، تا بتوان ظروف را خارج از کابینت به وسیله خاموش و روشن کردن گرمکن کنترل کرد.

اگر رطوبت نسبی زیر ۷۰% است بایستی یک ظرف آب داغ سرباز نیز در داخل کابینت گذاشته شود، سپس درب کابینت ها توسط نوار محکم بسته شود. فضای باز جلوی هود و هواکشهای هود به وسیله یک پوشش پلاستیکی ضخیم که محکم بسته شده، پوشیده می شود تا بتوان از عدم نشت درون اتاق اطمینان یافت. اطراف محل ورود سیم برق به داخل کابینت نیز توسط نوار محکم بسته می شود.

برق مربوط به گرمکن ظرف حاوی پارافرمالدئید وصل می شود و تا زمانی که تمامی پارافرمالدئید تبخیر نشده نبایستی از پریز برق کشیده شود.
کابینت به مدت حداقل ۶ ساعت دست نخورده باقی بماند. سیم پلیت مربوط به ظرف دوم به برق متصل شده تا بی کربنات آلومینیوم نیز تبخیر شود، سپس پریز برق قطع شده هود شیمی برای دو بار به مدت هربار ۲ ثانیه روشن می شود تا گاز بی کربنات آلومینیوم کاملا در داخل کابینت گردش کند. کابینت به مدت ۳۰ دقیقه قبل از باز شدن درجلوئی و برداشتن پوشش پلاستیکی دست نخورده باقی می ماند. سطوح کابینت قبل از استفاده مجدد بایستی کاملا تمیز شود.

البته این یک روش بسیار خطرناک است و به پرسنل ویژه آموزش دیده نیازمند است. تمامی خروجی های اتاق (از قبیل پنجرهها، درها و …) بایستی به وسیله نوار چسب (یا مشابه آن قبل از تولید گاز کاملا بسته شوند. با استفاده از دمای در حدود حداقل ۲۱ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۷۰٪ می توان هود آزمایشگاهی را ضدعفونی نمود. قبل از اجازه ورود به پرسنل بایستی بخارات منطقه تهویه شده باشد و در صورت ورود به اتاق قبل از تهویه، بایستی افراد از ماسکهای تنفسی مناسب استفاده نمایند. از گاز بی کربنات آلومینیوم می توان به عنوان خنثی کننده فرمالدئید استفاده کرد.
آلودگی زدایی دستگاه سانتریفیوژ :

شکستن لوله های محتوی مواد بالقوه آلوده درون سانتریفیوژهای فاقد باکتهای درپوش دار اگر هنگام کار دستگاه شکستگی رخ دهد، موتور بایستی خاموش شود و سانتریفیوژ بسته بماند برای مثال ۳۰ دقیقه) تا کاملا متوقف شود. اگر بعد از توقف سانتریفیوژ شکستگی مشاهده شد، درب دستگاه بایستی فورا بسته شود (حدود ۳۰ دقیقه در هر دو حالت، مامور حفاظت زیستی بایستی اطلاع پیدا کند.
اگر لازم باشد دستکش های کلفت همراه با دستکش یکبار مصرف مناسب پوشانده شده و در تمام مراحل از آن استفاده شود. بایستی از پنس برای پیدا کردن و در آوردن خرده شیشه ها استفاده شود.

کلیه لوله های شکسته شده، قطعات متلاشی شده شیشه ها، باکتها، تروینونها و روتورها بایستی در یک ضدعفونی کننده که موجب زنگ زدگی نمی شود و بر ضد ارگانیسم های مربوطه فعال هستند قرار داده شوند. لوله های شکسته نشده و درپوش دار ممکن است در یک ظرف ضدعفونی کننده جداگانه گذارده و دوباره استفاده شوند.

تمام سانتریفیوژ بایستی با رقت مناسبی از همان ضدعفونی کننده توسط اسفنج پاک شود دو مرتبه)، سپس با آب شسته و خشک گردد. کلیه مواد مصرف شده برای پاک کردن بایستی به عنوان ضایعات عفونی در نظر گرفته شوند.
پاسخ
آگهی


[-]
به اشتراک گذاری/بوکمارک (نمایش همه)
google Facebook cloob Twitter
برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام کنید
شما جهت ارسال نظر در مطلب نیازمند عضویت در این انجمن هستید
ایجاد حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربری شخصی در انجمن ما. این کار بسیار آسان است!
یا
ورود
از قبل حساب کاربری دارید? از اینجا وارد شوید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
Thumbs Up نحوه مخ زدن پسرها و دخترا
  تیکه های باحال برای ضایع کردن دوستان(سری 2)
  تفاوت درس کردن تخم مرغ در دخترا و پسرا!!!!!!!!!!!!
Shocked پیدا کردن شماره تلفن خود با ماشین حساب!
  اخیرا کشف کردن حرف فارسی مورد علاقه ی دخترای ایرانی (پ)و(خ)می باشد. . .
  نحوه پیداکردن دوست دختردر کشورهای جهان!!!!
  چند راه حل عااااااالی برای ذله کردن معلم هامون { تضمینی }
  اگه این افراد این کارهارو باهاتون کردن چه میکنید؟؟؟
  ازخاطرات فلشخورى تا چالش پیدا کردن دوستان قدیمے
  نحوه انتخاب موضوع پایان نامه ارشد و دکتری

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان